DLA KARPIARZY

Kilka słów o tym jak powstał ten zbiornik. Jezioro Stojkowo powstało po II wojnie światowej.

Wcześniej Niemcy wybudowali w zachodniej części zbiornika młyn i przez łąkę (obecne łowisko) poprowadzili dwa rowy melioracyjne.

Po wojnie młyn nie był eksploatowany a czas zrobił swoje. Zwiększony poziom wody wdarł się na łąkę zalewając ją. Tak powstało to magiczne miejsce.

To właśnie z zachodniego krańca łowiska wpada woda  z naturalnym pożywieniem ryb jak i samymi rybami jak węgorze z rowu melioracyjnego który jest połączony z rzeczką Stramniczka a ta jest połączona z Parsętą.

Kilka słów o głębokości i rodzaju dna. Średnia głębokość łowiska to 1.2 metra w miejscu gdzie są rowy melioracyjne 2.5 metra.

Dno jest bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o jego rodzaj. Zalecam dobrze wysondować wybraną miejscówkę. Kawałki twardych blatów mieszają się z zamulonymi dziurami.

Dno jest równe z wypłyceniami na 0.7 metra w zatokach. Sporadyczne zaczepy.

Na łowisku występują wysepki oraz zatoki. Są to miejsca godne tego by się wysilić i wywieźć tam swoje zestawy.

Dominującym naturalnym pokarmem jest dafnia. Mimo że woda jest bardzo mętna są w niej raki które dostają się do łowiska z kolejnym napływem wody. Kulki o średnicy 20 mm na Stojkowie są bardzo chętnie pobierane przez karpie. W łowisku są 2 kilowe leszcze które chętnie pomogą w pozbyciu się zanęty.

Na mapce poniżej kolorem czerwonym oznaczono ulubione „bankówki” :

mapka łowiska stojkowo

Łowisko Stojkowo do 2002 roku było wodą publiczną. Zarybiane karpiem od lat 80-tych.

Tak naprawdę nikt do końca nie wie jakie okazy tu pływają.

Zapraszamy !